Title pattern
2016

Eesti Rahva Muuseum, 2016
Audiovisuaalne konstruktsioon

Konstruktsiooni idee ja installatsiooni teostus: Elo Liiv
Idee ja mappingu teostus: Alyona Movko
Audiolahendus: Taavi Suisalu

Maailm on kirju. Maailm on kirjatud. Kirjatud käpikud ja sokid, ornamentidega kaunistatud tekid, vaibad, riided, geomeetrilised kujunditega esemed, mööbel, aga ka meie metsad, põllud, talud, linnaruumid, haljastus, tantsuringid, elurattad, saaniteed. Nagu visualiseeritud südame elektrokardiogramm, lõpmatu DNA kood, tõmbe- ja tõukejõud, resoneerivad helilained ja peegelduvad valgusvõnked on esivanemate aegadest pärit kiri kui kogu lainelise maailma resoneeriv kood, mille sümboolikat me lõpuni sõnadesse ja tähendustesse formuleerida ei suuda, kuid millest inspireeritult üha uusi ja uusi elukirjatuid kombinatsioone moodustame, kirjutame.

Kui kujutleda kirjade kahemõõtmelised jooned kolmemõõtmelisteks kujunditeks, siis avastame meie pärimuses säilinud abstraktse konstruktsiooni – lae alla riputatud õlgedest ja roost tehtud jõulukroonid.

Rahvakalendri järgi kestavad jõulud kolm päeva – pööripäev 21.12, vana-aastaõhtu 24.12 ning uusaasta esimene päev 25.12, mil maailmas on juba valgust enam kui eelmistel päeval. Ametlik uusaasta on nihkunud 1. jaanuarile kalendrireformide tagajärjel. Jõuludel on Päike oma pesas, valgust meie maailma jõuab vähe ja on selline piiripealne aeg – vana luuakse uueks. Jõulu ajal tehtust ja tegemata jäetust sõltub uue aasta õnn. Vanas kombestikus toodi õled tuppa ja tehti ohutisteks jõulukroone, jõulupuud hakati moeasjana mõisa, kiriku ja linna eeskujul tuppa tooma alles 19. saj. keskel.

Eesti Rahva Muuseumi fuajees jõuluhõngu loov 7,2 meetri kõrgune kuuseprussist ja opaalklaasist ehitatud audiovisuaalne installatsioon, millele on projitseeritud erinevaid ajastuid ja kujundeid ühendavad visuaalid, keskendub just sellele vanemale jõulupärimusele. Teose heli vibreerib läbi konstruktsiooni ja viib talvise veetsükli, kaamose ja uueksloomise radadele. Vesi ja selle erinevad avaldumisvormid muudavad ruumi uueks, senised rajad haihtuvad, liikuda saab pindadel, mis muul ajal läbimatud.

Helide täielikuks kuulamiseks tuleb panna kõrv vastu puitkonstruktsiooni.

 

 

 

 

 

 

This site is registered on wpml.org as a development site.